NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
2830
Тонът на времето

Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България. Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства. Съставът е основан през есента на 2020 г

| 17 Септември 2024, 15:39 ч.
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Снимка © DFA

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, е експонирана в Държавен архив – Шумен. Тя е под надслова „С море в сърцето“ и съдържа снимков материал, родословно дърво и рисунки на твореца. 

Експозицията може да бъде видяна в следващия един месец.

В изложбата са включени архивни документи, дарени от дъщерята на Александър Мутафов - Райна, каза Илина Папазова, главен експерт в Държавен архив - Шумен. Във витрините е представен целият живот на Александър Мутафов, като се започне от следването му в Мюнхен до честването на стогодишнината му, допълни Папазова.

В изложбата сме представили и родословно дърво на рода на Александър Мутафов. В него откриваме дядото на художника, който навярно е роден в началото на XIX век, отбеляза Папазова. Богат снимков материал има в експозицията, освен това Александър Мутафов е писал

A to jazZ очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на фестивала. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Акценти от българска страна са дебютиращите Postcard, „Новините в джаза“ с Михаил Йосифов, фюжън проектът Frantik Zen с изпълнители от България и Испания.

Фестивалният парк посреща посетителите и с редица целодневни активности - традиционната артзона с най-много артисти и изложители от всички издания досега, инсталации, вдъхновени от градската среда и култура, както и детските образователни музикални срещи, спортни активности в джаз ритми и легендарните джем сешъни в „Топлоцентрала”. 

Първият ден на фестивала е посвете

На 14 юни в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово ще бъде представена изложбата „Истории“ на Лаура Димитрова и Стефан Алтъков. Това съобщи Евгени Недев, директор на културната институция. 

Малките лични истории са част от големия наратив на човешката история, богата, пъстра, интригуваща именно поради неизброимите, оригинални и неповторими истории на различните хора, посочват от културната институция. 

Историите биват споделяни по различен начин в различни ситуации – с подчертаване или пренебрегване на отделни детайли, с променяща се последователност във времето на частите на разказа, с допълнения и „разкрасяване“ на случки и събития според настроението на разказващия и конкретния момент, в който се припомнят и описват преживелиците, допълват от галерията. 

Изложбата ще бъде представена в различни български и чуждестранни градове, до сега

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.

По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.

ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА

Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.

По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен

Американският рапър Кание Уест е на частно посещение в Москва, според руски медии, съобщава АФП.

Западните музиканти в по-голямата си част избягват Русия от началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г., която доведе до порой от санкции срещу Москва и сериозна криза в отношенията със Запада, отбелязва АФП.

Ксения Собчак, бивш кандидат за президент на Русия, публикува кратко видео в канала „Телеграм“, което според нея показва американския рапър на покрива на известния търговски център ГУМ, гледащ към Червения площад.

Според нея Кание Уест е в Москва, за да "отпразнува четиридесетия рожден ден на своя приятел Гоша Рубчински", моден руски дизайнер.

В руски медии се появиха предположения, че рапърът може да изнесе концерт в спортния комплекс „Лужники“. ТАСС обаче обаче съобщи че в „Лужники“ нямат информация за планове за провеждане на представление

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи за първи път у нас в изпълнение на състава. В програмата са още камерни композиции на Сметана – Квартет №1 „Из моя живот“ и Струнен квартет №14 от А. Дворжак. Партньор за концерта е Чешкият център по повод 75-годишнина на института и като част от програмата „Година на чешката музика“.

На 14 октомври е майсторският клас по цигулка на Димитър Иванов, концертмайстор на оркестъра на Франкфуртската опера. Заниманията ще се в къщата-музей „Панчо Владигеров“. 

Румяна Карастамова представя изложбата Neon Flowers в столичната галерия „Аросита“. 

Експозицията ще бъде показана от 19 до 31 юли, съобщават организаторите. 

„Изображенията в тази изложба са банални – цветя и жилищен блок. Но не е ли баналността едно от най-големите препятствия в живота? Колко лесно се свиква с еднообразието и битовизма? Можем ли да намерим наслада по пътя от работното място до дома? Какво е наистина да усещаш живота, да се потопиш в него напълно и осъзнато? Отговорът на тези въпроси се опитах да потърся в собственото си динамично, но еднообразно ежедневие. Рисувах един и същи обект многократно – блокът, който виждам през прозореца на кухнята. Гледам го сутрин, докато си правя кафето, по обяд, следобяд, привечер, нощем“, разказва авторката.

Тя отбелязва, че опитала да улови на хартия не само как се променят цветовете му в различните ча

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгот

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

На 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) е концертът на младите надежди Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело). Те ще представят творби за цигулка и виолончело от Ранхолд Глиер,  Моцарт, Золтан Кодай и Адриен-Франсоа/Юбер Леонар. 

Виенският ансамбъл „Паганини“ е съставен от Марио Хосен (цигулка), Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара). Те се посвещават на активна изследователска музикална дейност, откривайки за широката публика непознатото камерно творчество на Паганини. Премиерни за България изпълнения на негови композиции ще звучат на 19 ноември във Военния клуб. В програмата са включени още произведения от Ференц Лист и българския композитор Георги Арнаудов.

Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, пианистът Людмил Ангелов отново ще покаже своето майсторство на 30 ноември в зала „България“ с клавирен рецитал. Този път той съчетава в програмата творби от Фредерик Шопен, Ференц Лист и Бах/Феручо Бузони.

На 7 декември, отново в зала „България“, е юбилейният концерт „30 години класика в ефира“. Единственото ефирно радио за класическа музика в България е създадено през 1994 година под името Classic FM и вече три десетилетия негов продуцент е Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.  До края на 2022 г. Classic FM излъчва на вълните на радио „Алма матер“ на Софийския университет, а от началото на 2023 г. това партньорство бива продължено от радио „Алма матер – Класик А“, част от „Фреш радио груп“.

Юбилейният концерт с оркестър „Кантус фирмус“ ще събере на една сцена изявени български класически музиканти, които през годините имат принос за историята на радиото, а техните записи звучат ежедневно в програмите на медията. Това са Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело), Гергана Николаева (мецосопран). Ще се включат и млади таланти от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а на диригентския пулт ще застане опитният маестро Григор Паликаров.

Планираното участие на цигуларката Мила Георгиева в юбилейния концерт няма да се състои поради травма на ръката, която не позволява да поеме сериозни концертни ангажименти. Концертът на камерния оркестър на Баварското радио, планиран за 28 септември, се отлага за следващото издание на форума, като новата дата на концерта е 14 април 2025 година. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана д ...
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най- ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Украйна осъжда плановете на Филмовия фестивал в Цюрих да покаже документалния филм „Руснаци на война“
Министерството на външните работи в Украйна осъди намерението на Филмовия фестивал в Цюрих да включи в програмата документалния филм „Руснаци на война“ (Russians at War ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
Тикер в 19:00 ч.
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство ...
Начало Тонът на времето
2830
Тонът на времето

Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

| 17 Септември 2024, 15:39 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Снимка © DFA

Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“.

Финалът е планиран с голям юбилеен концерт по повод 30-годишнината от създаването на единственото ефирно радио за класическа музика в България.

Документална изложба, посветена на 145 години от рождението на художника Александър Мутафов, е експонирана в Държавен архив – Шумен. Тя е под надслова „С море в сърцето“ и съдържа снимков материал, родословно дърво и рисунки на твореца. 

Експозицията може да бъде видяна в следващия един месец.

В изложбата са включени архивни документи, дарени от дъщерята на Александър Мутафов - Райна, каза Илина Папазова, главен експерт в Държавен архив - Шумен. Във витрините е представен целият живот на Александър Мутафов, като се започне от следването му в Мюнхен до честването на стогодишнината му, допълни Папазова.

В изложбата сме представили и родословно дърво на рода на Александър Мутафов. В него откриваме дядото на художника, който навярно е роден в началото на XIX век, отбеляза Папазова. Богат снимков материал има в експозицията, освен това Александър Мутафов е писал

A to jazZ очаква над 30 артисти от четири континента, съобщават от екипа на фестивала. Ще звучи авторска музика от САЩ, Франция, Полша, Испания, Нидерландия, Белгия, Португалия, Австрия, Конго, Бенин, Великобритания, Мароко, Турция, Гърция, Китай и други точки на света.

Акценти от българска страна са дебютиращите Postcard, „Новините в джаза“ с Михаил Йосифов, фюжън проектът Frantik Zen с изпълнители от България и Испания.

Фестивалният парк посреща посетителите и с редица целодневни активности - традиционната артзона с най-много артисти и изложители от всички издания досега, инсталации, вдъхновени от градската среда и култура, както и детските образователни музикални срещи, спортни активности в джаз ритми и легендарните джем сешъни в „Топлоцентрала”. 

Първият ден на фестивала е посвете

На 14 юни в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово ще бъде представена изложбата „Истории“ на Лаура Димитрова и Стефан Алтъков. Това съобщи Евгени Недев, директор на културната институция. 

Малките лични истории са част от големия наратив на човешката история, богата, пъстра, интригуваща именно поради неизброимите, оригинални и неповторими истории на различните хора, посочват от културната институция. 

Историите биват споделяни по различен начин в различни ситуации – с подчертаване или пренебрегване на отделни детайли, с променяща се последователност във времето на частите на разказа, с допълнения и „разкрасяване“ на случки и събития според настроението на разказващия и конкретния момент, в който се припомнят и описват преживелиците, допълват от галерията. 

Изложбата ще бъде представена в различни български и чуждестранни градове, до сега

Във всяка моя картина е заложено посланието за надеждата. Това каза художничката Калина Лютова по време на откриването на изложбата „Късен дъжд“ в столичната галерия „Сердика“ тази вечер.

По думите това послание е особено изявено в картината, която е и мото на изложбата „Късен дъжд“. „Всяка една картина е лично мое преживяване“, отбеляза Лютова.

ЗА ДЪЖДА КАТО СИМВОЛ НА НАДЕЖДАТА

Лютова обясни, че късният дъжд предполага очакване за промяна, очакване за нещо, което дълго време е заложено „в идеята на автора“.

По думите й посланието, което картините съдържат, е послание за късен дъжд, който прониква в едно пространство и то става изпълнено с надежда. Художничката посочи, че „надеждата трябва да бъде отправната точка, защото ние живеем в един бездуховен

Американският рапър Кание Уест е на частно посещение в Москва, според руски медии, съобщава АФП.

Западните музиканти в по-голямата си част избягват Русия от началото на инвазията в Украйна през февруари 2022 г., която доведе до порой от санкции срещу Москва и сериозна криза в отношенията със Запада, отбелязва АФП.

Ксения Собчак, бивш кандидат за президент на Русия, публикува кратко видео в канала „Телеграм“, което според нея показва американския рапър на покрива на известния търговски център ГУМ, гледащ към Червения площад.

Според нея Кание Уест е в Москва, за да "отпразнува четиридесетия рожден ден на своя приятел Гоша Рубчински", моден руски дизайнер.

В руски медии се появиха предположения, че рапърът може да изнесе концерт в спортния комплекс „Лужники“. ТАСС обаче обаче съобщи че в „Лужники“ нямат информация за планове за провеждане на представление

Откриването е на 4 октомври във Военния клуб с гостуване на чешкия квартет „Кукал“, ансамбъл, който преди няколко години печели награда на музикалния конкурс „Пражка пролет“ и оттогава неговата репутация бързо нараства.

Съставът е основан през есента на 2020 г. от Елишка Кукалова (цигулка), Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола) и Филип Руфер (виолончело).

Румяна Карастамова представя изложбата Neon Flowers в столичната галерия „Аросита“. 

Експозицията ще бъде показана от 19 до 31 юли, съобщават организаторите. 

„Изображенията в тази изложба са банални – цветя и жилищен блок. Но не е ли баналността едно от най-големите препятствия в живота? Колко лесно се свиква с еднообразието и битовизма? Можем ли да намерим наслада по пътя от работното място до дома? Какво е наистина да усещаш живота, да се потопиш в него напълно и осъзнато? Отговорът на тези въпроси се опитах да потърся в собственото си динамично, но еднообразно ежедневие. Рисувах един и същи обект многократно – блокът, който виждам през прозореца на кухнята. Гледам го сутрин, докато си правя кафето, по обяд, следобяд, привечер, нощем“, разказва авторката.

Тя отбелязва, че опитала да улови на хартия не само как се променят цветовете му в различните ча

"Нагоре" се казва 13-ата самостоятелна изложба на художника Никола Георгиев - Кайо, която бе открита в галерия "Богориди" в Бургас. 

Това е второ гостуване за автора в морския град. В селекцията си този път той е включил както изцяло нови творби, така и по-стари. Въпреки различните теми и сюжети, общото между всички тях е намигването и закачката, които художникът винаги загатва под една или друга форма, разказа той в интервю . 

Заглавието "Нагоре" всъщност прави препратка към една от най-новите му картини, наречени "Голгота". В нея е изобразен художник, който като Сизиф, или като Иисус, се опитва да си пренесе кръста, което за художника е картината. "Един Господ знае докъде ще стигне, но важното е да стигне догоре. Важното е да продължиш", обяснява художникът и допълва, че в този смисъл за него рисуването е едновременно мъчение, но и удоволствие. "Личната Голгот

Селекцията от български заглавия на Международния театрален фестивал (МТФ) „Варненско лято“ представя най-доброто от сцените в страната през изтеклия сезон и успява да улови и да подчертае някои от най-значимите тенденции в театъра у нас днес, посочва театроведът проф. Камелия Николова. 

За нея, както и за други специалисти, е безспорно, че една от тях е голямото разнообразие от моноспектакли, които имат и значително присъствие в програмата на фестивала. Тя вижда в явлението два важни елемента. Единият е по-отчетливото съсредоточаване и на зрителското внимание, и на театралните екипи върху ярките и силно въздействащи на публиката актьорски личности, върху техния талант и изпълнителско майсторство, а другият - характерният за нашето време интерес към личните истории и вглеждането в интимния свят на отделния човек. 

Според нея най-впечатляващи постижения във фестив

Невероятните импресионисти от колекцията на музея "Лангмат" в Баден - десетки произведения на творци като Реноар, Сезан, Моне и Дега, гостуват на "Фондация Ермитаж" в Лозана, Швейцария, предаде АФП.

"Никога не бях виждал картините в тази светлина", казва с удивление Маркус Стегман, директор на "Лангмат", предоставил десетки творби за изложба, която ще продължи до ноември. 
       
Повечето от произведенията - сред които много специални творби като "Плитката" на Реноар или "Гола жена" на Дега, никога не са напускали пашкула на вилата "Лангмат", недалеч от Цюрих в Северна Швейцария, с нейното осветление от кристални полилеи и прозорци с решетки.

Картината на Реноар, изобразяваща жена с плитка, е една от най-разпознаваемите му творби и е известна също като "Мона Лиза на Лангмат".

Във "Фондация Ермитаж" широките еркери на вилата от 19

Изложба на Цветан Казанджиев ще бъде подредена в галерия „Графикарт“. 

Експозицията е озаглавена „Пътят … “, а вернисажът й ще бъде на 11 юни, съобщават организаторите.

„Един от най-изявените български художници ще покаже черните матрици на своите награждавани графични листи в специална самостоятелна изложба до средата на юли“, казват домакините на изложбата. 

По думите им Цветан Казанджиев е определян като един от многоцветните български графици, художника, вдъхновил не един или двама български творци да се „отдадат“ на класическото графично изкуство и да започнат да експериментират с пресата.

„Признат от японците сред най-добрите графици в света, Цветан е човек без професионално обучение по изкуства, но знаещ своя път и това е пътят на графика. „Пътят …” ще ни покаже черните матрици на онези графични листа, спечелили международно признание с над

Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондржей Кукал и негова музика ще звучи за първи път у нас в изпълнение на състава. В програмата са още камерни композиции на Сметана – Квартет №1 „Из моя живот“ и Струнен квартет №14 от А. Дворжак. Партньор за концерта е Чешкият център по повод 75-годишнина на института и като част от програмата „Година на чешката музика“.

На 14 октомври е майсторският клас по цигулка на Димитър Иванов, концертмайстор на оркестъра на Франкфуртската опера. Заниманията ще се в къщата-музей „Панчо Владигеров“. 

На 15 ноември в аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“) е концертът на младите надежди Лора Маркова (цигулка) и Сион Найман (виолончело). Те ще представят творби за цигулка и виолончело от Ранхолд Глиер,  Моцарт, Золтан Кодай и Адриен-Франсоа/Юбер Леонар. 

Виенският ансамбъл „Паганини“ е съставен от Марио Хосен (цигулка), Марта Потулска (виола), Лиляна Кехайова (виолончело) и Александър Свете (китара). Те се посвещават на активна изследователска музикална дейност, откривайки за широката публика непознатото камерно творчество на Паганини. Премиерни за България изпълнения на негови композиции ще звучат на 19 ноември във Военния клуб. В програмата са включени още произведения от Ференц Лист и българския композитор Георги Арнаудов.

Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, пианистът Людмил Ангелов отново ще покаже своето майсторство на 30 ноември в зала „България“ с клавирен рецитал. Този път той съчетава в програмата творби от Фредерик Шопен, Ференц Лист и Бах/Феручо Бузони.

На 7 декември, отново в зала „България“, е юбилейният концерт „30 години класика в ефира“. Единственото ефирно радио за класическа музика в България е създадено през 1994 година под името Classic FM и вече три десетилетия негов продуцент е Васил Димитров, изпълнителен директор на „Кантус фирмус“.  До края на 2022 г. Classic FM излъчва на вълните на радио „Алма матер“ на Софийския университет, а от началото на 2023 г. това партньорство бива продължено от радио „Алма матер – Класик А“, част от „Фреш радио груп“.

Юбилейният концерт с оркестър „Кантус фирмус“ ще събере на една сцена изявени български класически музиканти, които през годините имат принос за историята на радиото, а техните записи звучат ежедневно в програмите на медията. Това са Людмил Ангелов (пиано), Марио Хосен (цигулка), Георги Черкин (пиано), Атанас Кръстев (виолончело), Гергана Николаева (мецосопран). Ще се включат и млади таланти от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а на диригентския пулт ще застане опитният маестро Григор Паликаров.

Планираното участие на цигуларката Мила Георгиева в юбилейния концерт няма да се състои поради травма на ръката, която не позволява да поеме сериозни концертни ангажименти. Концертът на камерния оркестър на Баварското радио, планиран за 28 септември, се отлага за следващото издание на форума, като новата дата на концерта е 14 април 2025 година. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Спартак Атанасов: Петринел Гочев направи една коренно различна изложба
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Цветни аспекти
Украйна осъжда плановете на Филмовия фестивал в Цюрих да покаже документалния филм „Руснаци на война“
Цветни аспекти
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.